• Post last modified:28 września 2016
  • Post category:Inne
  • Post author:

Planetarium

Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w PŁ przyjmuje zapisy na bilety do

PLANETARIUM ( ul. Targowa 1/3 )

ZAPRASZAMY NA POKAZY DLA DZIECI I DLA DOROSŁYCH

Ilość biletów ograniczona

Kosmos dla najmłodszych

Pokaz jest propozycją Planetarium EC1 przeznaczoną dla najmłodszych widzów — w wieku od 5 do 9 lat. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem w pokazach pod kopułą nie mogą uczestniczyć dzieci poniżej piątego roku życia. Dzieci są zapoznawane z Układem Słonecznym — jego położeniem w Drodze Mlecznej, a także ze Słońcem oraz planetami. Następnie przedstawiamy gwiazdozbiory widoczne na zimowym niebie i opowiadamy o mitach i legendach z nimi związanych. Pokazujemy najciekawsze obiekty w Orionie, Byku, Wielkim i Małym Psie oraz Bliźniętach. Kładziemy nacisk na interakcje z dziećmi; prezenterzy nie tylko odpowiadają na pytania, ale wsłuchują się w ich opinie i inicjują dyskusje. Dla kogo: dzieci od 5. do 9. roku życia. Pokaz jest dostosowywany do możliwości poznawczych najmłodszych gości i w zależności od liczby pytań i interakcji zajmuje do 45 minut.

Na dzień: 16.10.2016 (niedz.) godz.10.15

Bilety w cenie 7 złpo dofinansowaniu przez KZ

Zapisy na bilety do 7 października 2016 roku w Biurze Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w godzinach  1000 – 1400

Członek związku uprawniony jest do zakupu trzech biletów

Znaki na niebie

Pokaz poświęcony genezie znaków zodiaku i gwiazdozbiorów. Podstawy obserwacyjnej astronomii wywodzą się m.in. ze starożytnego Babilonu. Prawie cztery tysiące lat temu narodziła się cywilizacja, która jako pierwsza nie tylko spojrzała w gwiazdy, ale zaczęła swoje obserwacje zapamiętywać i notować na tyle skutecznie, że wiedzę tę przekazała swoim następcom. Babilończycy doprowadzili do rozkwitu astronomię i astrologię, w czym nie przeszkadzało im uznawanie Ziemi i samego Babilonu za centrum świata. To oni zaczęli łączyć gwiazdy wyobrażonymi liniami, budując z nich schematyczne rysunki przedmiotów i postaci. Stworzyli też wyimaginowany na nieboskłonie pierścień zwierząt; ten sam, który dzisiaj nazywamy zodiakiem.   Gwiazdozbiory są używane do określania położenia oraz nawigacji do dzisiaj. Sonda Cassini, której zawdzięczamy ogrom wiedzy o Saturnie, lokalizowała swoje położenie porównując „widziany na żywo” układ gwiazd z mapami przechowywanymi w komputerowej pamięci.

Czy gwiazdozbiory wyglądają tak samo, jak wówczas, gdy je rysowano? Czy będą trwały zawsze, czy też stracą swoje kształty i znikną? „Znaki na niebie” odpowiedzą na te pytania. Dla kogo: pokaz jest przeznaczony dla osób w wieku od 12 roku życia. Łączny czas trwania pokazu: 45 minut.

Na dzień: 23.10.2016 (niedz.) godz.16.45

Bilety w cenie 7 złpo dofinansowaniu przez KZ

Zapisy na bilety do 7 października 2016 roku w Biurze Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w godzinach  1000 – 1400

Członek związku uprawniony jest do zakupu dwóch biletów.

Na skrzydłach marzeń

Marzenie o lataniu towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów. Na początku tajemnice ptaków zainspirowały ludzkość do uznania niektórych z nich za wcielenia bogów. Potem zaczęliśmy zastanawiać się, czy nie udałoby się odtworzyć fizycznych możliwości tych stworzeń i także spojrzeć na świat z góry. Po nieśmiałych początkach po rewolucji przemysłowej wszystko potoczyło się jak z górki.
Pokaz „Na skrzydłach marzeń” opowiada o historii lotnictwa, o realizacji snów setek pokoleń. Symbolicznym pierwszym zwycięstwem myśli ludzkiej stał się balon na gorące powietrze, skonstruowany przez braci Josepha i Jacquesa Montgolfier, który po raz pierwszy wzbił się 14 grudnia 1782 roku. Ale człowieka wyniósł dopiero dziesięć miesięcy później. Gdyby nie te pierwsze próby oderwania się od ziemi, nie podbijalibyśmy dzisiaj Kosmosu. Dla kogo: pokaz jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży od 12 roku życia. Łączny czas trwania pokazu: 45 minut. Pokaz zawiera film w technologii fulldome w reżyserii Pauliny Majdy, wyprodukowany przez Centrum Nauki Kopernik.

Na dzień: 23.10.2016 (niedz.) godz.18.15

Bilety w cenie 7 złpo dofinansowaniu przez KZ

Zapisy na bilety do 7 października 2016 roku w Biurze Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w godzinach  1000 – 1400

Członek związku uprawniony jest do zakupu dwóch biletów